Otvoren edukacijsko-interpretacijski centar za posjetitelje „Kuća za brodice“

Slika /arhiva/np_brijuni_kucca2.png

U prijepodnevnim je satima na Velikom Brijunu otvoren novi, suvremeno opremljen edukacijsko-interpretacijski centar za posjetitelje „Kuća za brodice“. Prvi je to i zasad jedini centar u Istri gdje su inovativnim pristupom i multimedijom, korištenjem modernih tehnologija, prezentirane prirodne i kulturno-povijesne vrijednosti zaštićenog područja, a kad je riječ o Nacionalnom parku Brijuni, onda je to neprocijenjivo bogatstvo. Svečanost je uveličalo stotinjak uzvanika, među kojima brojni suradnici, izvođači, kolege iz hrvatskih zaštićenih područja te predstavnici institucija koje su doprinijele realizaciji ovog važnog i financijski zahtjevnog projekta. Naime, u protekle je četiri godine u sanaciju, uređenje i opremanje "Kuće za brodice" uloženo oko 9 milijuna kuna, uključujući financije Javne ustanove NP Brijuni te nepovratni novac Svjetske banke, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i MedPAN-a.

„Otvaranje ovog posjetiteljskog centra primjer je kako se, suradnjom i razumijevanjem spomenutih institucija i NP Brijuni te stručnjaka najrazličitijih profila, mogu stvoriti nove vrijednosti i istovremeno čuvati i prezentirati kulturna i prirodna baština, te otvarati nova radna mjesta. Uz mnogo, mnogo truda i timskog rada, san je postao stvarnost. Brijuni, Istra i Hrvatska dobili su inovativni i atraktivni prostor, povijesna je građevina ponovno zasjala nekadašnjim izgledom i ljepotom, a njena će namjena biti u službi još mnogih generacija“,rekao je Sandro Dujmović, ravnatelj Nacionalnog parka Brijuni.

Posjetiteljski je centar smješten u "Kući za brodice", izvornog naziva Boothaus, ili iz milja zvanoj Čamčarnici, jedinstvenom secesijskom objektu na otoku. Tu je kroz osam prostorija predstavljen nekadašnji život na Brijunima, igre, ples, glazba, umjetnička djela, gostovanja poznatih osoba, domaćini - obitelj Lenz, ali i brijunski vremeplov od prvih stanovniha otočja do današnjeg dana. Pritiskom gumba mogu se razgledati video snimci iz zraka svih 14 otoka brijunskog arhipelaga, zatim se mirisima i igrom vrtnje, skeniranja i aplikacijama upoznajemo s florom i faunom otočja, slijedi prostor namijenjen podmorskom svijetu, a tu je i učionica opremljena mikroskopima i didaktičkom opremom za edukativne radionice. Obilazak upotpunjuju prostorije ugroze i svijesti te suvenirnica.

"Kuću za brodice" je 1902. godine dao sagraditi Paul Kupelwieser, austrijski industrijalac, ondašnji vlasnik Briona, po projektu mladog bečkog arhitekta Eduarda Kramera, kao kombinaciju stambene kuće i spremišta za brodice. U gradnji je po prvi put korišten armirani beton, za ono vrijeme apsolutna novost u civilnoj stanogradnji, a radove je izvela tvrtka Ast & Comp. iz Graza. U kući je sa suprugom Marijom i sinom Gerhardom više od 30 godina živio i radio otočki liječnik Otto Lenz. Od završetka Drugog svjetskog rata do 60-ih godina u "Kući za brodice" bila je smještena uprava otočja. Godine 1965. u istom se prostoru izlaže prirodoslovna zbirka, koja se 1986. seli u današnji prostor u prizemlju zgrade muzeja. Od 1986. pa sve do 2012. godine objekt nije bio u funkciji. Nakon građevinske sanacije 2012. godine "Kuća za brodice" se ponovno koristi kao izložbeni prostor za povremene izložbe i edukativne radionice za djecu te razna predavanja. (http://www.np-brijuni.hr/)



Pisane vijesti