Ministar Lorencin u Kolumbiji na Glavnoj skupštini Svjetske turističke organizacije

Ministar turizma Darko Lorencin ovaj tjedan boravi u Kolumbiji, u gradu Medellinu, gdje se održava 21. sjednica Glavne skupštine Svjetske turističke organizacije (UNWTO). U radu Glavne skupštine ministar Lorencin sudjeluje u općoj debati čija ja glavna tema „Turizam: jačanje uključivog rasta i društvene preobrazbe“, a jedna od podtema tiče se i mjera politike koje se provode za promicanje održivog razvoja turizma.

Ministar turizma Darko Lorencin ovaj tjedan boravi u Kolumbiji, u gradu Medellinu, gdje se održava 21. sjednica Glavne skupštine Svjetske turističke organizacije (UNWTO). U radu Glavne skupštine ministar Lorencin sudjeluje u općoj debati čija ja glavna tema „Turizam: jačanje uključivog rasta i društvene preobrazbe“, a jedna od podtema tiče se i mjera politike koje se provode za promicanje održivog razvoja turizma.

Na sjednici Glavne skupštine ministar Lorencin je govorio o važnosti turizma za Hrvatsku: „Dolasci u Hrvatskoj su ove godine povećani za 8 posto, a očekujemo da će se povećati i prihodi te da će ove godine prvi puta iznositi preko 8 milijardi eura stranih prihoda. Turizam u Hrvatskoj iznosi 15 posto udjela u BDP-u, a upravo zbog tog velikog značaja, naša je Vlada strateški orijentirana prema razvoju turizma, te je 2013. godine usvojena i Strategija razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine. Jedan od temeljnih postulata je i održivi razvoj, a na bazi Strategije, pripremljen je i niz akcijskih planova; za zeleni, ruralni, ciklo i kulturni turizam. Oni će doprinijeti razvoju održivog i odgovornog turizma te razvoju turizma u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Tome doprinosi i program Hrvatska 365 kojim se ujedinjuju destinacije u zajedničkoj promociji pojedinih turističkih proizvoda. Velik broj tih destinacija je upravo na kontinentu, gdje se oživljava tradicija i razvija gastro turizam kroz lokalne i posebnim načinom izrađene proizvode, što predstavlja velik doprinos kako gospodarstvu tako socijalnom razvoju jer se smanjuje depopulacija i stvaraju nova radna mjesta. Time se turizam uvodi u ruralna područja i kreiraju novi turistički proizvodi.“

Samoj sjednici Glavne skupštine prethodili su sastanci regionalnih komisija UNWTO-a, gdje je ministar Lorencin sudjelovao na 59. sjednici komisije za Europu, na kojoj je Hrvatska ponovno odabrana za članicu odbora za turizam i konkurentnost i to s najvećim brojem glasova. Do četvrtka, 17. rujna će se održati šest sjednica Glavne skupštine UNWTO-a, a tom će prilikom u Medellinu biti 900 delegata iz preko 120 zemalja među kojima je preko 20 ministara nadležnih za turizam. Sljedeća Generalna skupština Svjetske turističke organizacije (UNWTO) će se održati u Kini za dvije godine. Istovremeno se u Medellinu održava i 101. sjednica Izvršnog vijeća UNWTO-a gdje je Hrvatska uz Jamajku i Mozambik predsjedavajuća zemlja.

Ministar Lorencin se u Kolumbiji susreo i s ministricom turizma Bugarske Nikolinom Angelkovom te s njom razgovarao o zajedničkoj suradnji, strategijama razvoja turizma, problemu sezonalnosti te mogućnostima zajedničke promocije. Jedna od tema razgovara je bila i strategija upravljanja pomorskim dobrom, a ministar Lorencin predstavio je program upravljanja plažama kojim se želi smanjiti pritisak s glavnih gradskih plaža te raširiti taj proizvod. Ministrica Angelkova je bila zainteresirana i za novu marketinšku strategiju hrvatskog turizma i zajedničku promociju turističkih proizvoda na dalekim tržištima. Ministar Lorencin istaknuo je kako postoji veliki potencijal u zajedničkoj promociji, primjerice putevi Dunava, za sve zemlje kroz koje protječe Dunav ili putevi Rimljana i putevi vina.

Razgovarali su i o uvođenju direktnih linija Sofija - Zagreb pri čemu je ministar Lorencin istaknuo je kako je najbolji put za suradnju povezivanje turističkih agencija i turoperatora kojim se privuklo više putnika. Ministrica Angelkova je napomenula kako je pokrenuta inicijativa osnivanja neformalnog vijeća za turizam pri Europskoj komisiji što je i ministar Lorencin podržao. Cilj osnivanja neformalnog vijeća za turizam pri Europskoj komisiji je poticanje zajedničke suradnje među zemljama Europske Unije na području turizma i razgovor o problematici u turizmu, kao što je primjerice vrlo važno pitanje viznog režima. Bugarsku je prošle godine posjetilo osam milijuna turista, a tijekom prvih sedam mjeseci ove godine bilježe slične rezultate. Hrvatsku je tijekom prvih osam mjeseci ove godine posjetilo 40 tisuća gostiju iz Bugarske koji su ostvarili 77 tisuća noćenja što predstavlja rast od 4% u dolascima i 10% u noćenjima u odnosu na isti period prošle godine.



Pisane vijesti