Hotelijeri Vladi predlažu stopu PDV-a na smještaj od 5 posto

Udruga poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) predlaže hrvatskoj Vladi da od 1. siječnja iduće godine smanji stopu PDV-a na smještaj sa sadašnjih 13 na 5 posto, što bi po njihovim procjenama Hrvatskoj u idućih pet godina donijelo 15 milijardi kuna novih investicija, 11.000 novih radnih mjesta u hotelijerstvu i dodatnih 6 milijardi kuna za plaće radnika u građevinskom sektoru.

O tome su danas izvijestili iz te krovne nacionalne hotelijerske udruge, čija članica Izvršnog odbora Ivana Budin Arhanić ističe da Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na uslugu smještaja na Mediteranu te da je to jedan od glavnih uzroka niske konkurentnosti koja je dovela i do stagnacije rasta u ovoj godini i lošeg početka ljetne sezone.

Iznosi primjer Grčke koja je ove sezone apsolutni prvak na Mediteranu jer bilježi rast dolazaka turista od gotovo 20 posto uz stopu PDV-a na smještaj od 6,5 posto, što pokazuje i da je bojazan od negativnog utjecaja smanjene stope PDV-a na proračun neutemeljena jer su prihodi u proračun po osnovi PDV-a u Grčkoj ostali gotovo isti nakon što je stopa prepolovljena prošle godine.

Analiza UPUHH-a, koju su izradili temeljem podataka svojih članica, pokazuje da bi smanjenje PDV-a na smještaj na 5 posto dovelo do brojnih ključnih pozitivnih učinaka na turizam i hrvatsko gospodarstvo, među kojima je rasterećenje turizma za oko 550 do 600 milijuna kuna godišnje.

Time bi se otvorio i prostor za nova ulaganja od oko 2,5 milijarde kuna godišnje, što je gotovo 15 milijardi kuna do 2020., do kada bi prema procjenama turističke tvrtke stvorile i oko 10 milijardi kuna dodatnih prihoda od smještaja, od čega čak 2 milijarde kuna otpada na troškove rada/plaće novozaposlenih, čime su u UPUHH-u došli do 11.000 novih radnih mjesta do 2020.

Podsjećajući da je stopa PDV-a na usluge smještaja u Hrvatskoj od ove godine povećana sa 10 na 13 posto te ocjenjujući da je to dodatno ugrozilo Hrvatsku kao destinaciju i razinu investicija u turizmu, iz UPUHH-a ističu i da visoka stopa poreza na potrošnju znači i stagnaciju razvoja, jer će turističkim tvrtkama samo u ovoj godini odnijeti oko 250 milijuna kuna koje bi uz potporu banaka mogle pretočiti u investicije u nove turističke sadržaje, vrijedne milijardu kuna.

To je novac kojim bi se moglo izgraditi desetak hotela od 150 soba, poručuju iz UPUHH-a iznoseći i primjere stopa PDV-a na smještaj u mediteranskim zemljama.

Hrvatsku s najvišim PDV-om od 13 posto, slijede Španjolska, Francuska, Italija gdje je ta stopa 10 posto, Slovenija sa 9,5 posto, te Bugarska i Cipar sa po 9 posto. Najniži PDV na smještaj od 6 posto ima Portugal, a tek nešto više, 6,5 odnosno 7 posto Grčka i Malta.

Iz UPUHH-a naglašavaju i da ne postoji strah da bi smanjena stopa PDV-a na smještaj dugoročno negativno utjecala na proračun. To opet pokazuje primjer Grčke, jer iako bi to kratkoročno smanjilo priljev u proračun, istovremeno bi po osnovi poreza i doprinosa na troškove rada u građevinskom sektoru državna blagajna uprihodovala 450 milijuna kuna već u prvoj godini intenzivnih ulaganja, dok bi u razdoblju do 2020. godine novozaposleni u turizmu i građevinskom sektoru doprinijeli više od 4 milijarde kuna u javni sektor preko poreza i doprinosa na plaće. (Hina)



Pisane vijesti