EU novcem do razvoja turističke zone u Zagorju

Bespovratnim financijskim sredstvima u visini 513 tisuća eura, Europska unija odnedavno potpomaže razvitak turističke zone u pograničnom području Hrvatske i Slovenije, Haloze-Zagorje.

Razvojem turističke zone želimo iskoristiti lokalnih resurse za razvoj turizma, obraditi zapuštena seoska imanja i zaustaviti smanjivanje broja stanovnika u pograničnom području te pripremiti zajednički nastup na globalnom turističkom tržištu, kazao je Dragutin Čehok, direktor viničkog Inter In-a. To poduzeće izradilo je sa slovenskim partnerom LPC Haloze projekt razvoja pogranične turističke zone, koja obuhvaća šest slovenskih i osam hrvatskih općina s ukupno 55.000 stanovnika.

U Hrvatskoj zona obuhvaća područje općina Cestica, Donja Voća, Vinica, Klenovnik, Bednja, Đurmanec, Gornje Jesenje, i grad Lepoglavu. U Sloveniji pokriva općine Zavrč, Videm, Majšperk, Žetale, Podlehnik i Gorišnica.

Program razvoja Haloze-Zagorja prijavljen je na natječaj Interreg III EU-a za dodjelu bespovratnih sredstava, ocijenjen je pozitivno te je potpisan ugovor na temelju kojega Europska unija sufinancira 90 posto
njegove ukupne vrijednosti.

Taj regionalni projekt razvija se u fazama, pri čemu se novcem EU-a financiraju aktivnosti marketinške promocije (putem Interneta, filmova, spotova, pisanih materijala i sajmova), promocija i jačanje kapaciteta turističke ponude, promocija i koordinacija događanja, dodatno obilježavanje turističke zone, osposobljavanje lokalnih turističkih vodiča i opremanje info punktova i dr.

Posebna obilježja te turističke zone su tradicionalne zagorske i haloške hiže, te kuće za odmor i seoska domaćinstva koja nude vrhunsko domaće vino i domaće gastronomske specijalitete.

Inicijatori projekta očekuju da će njegovom realizacijom povećati broj gostiju u Trakošćanu na 700 tisuća godišnje, u Arboretumu Opeka, Špilji Vindija i Pavlinskom kompleksu na 90 tisuća gostiju godišnje dok bi seoska gospodarstva i vikend naselja trebala dosegnuti stopu popunjenosti od 20 posto godišnje.

Trebao bi se postupno povećati i broj ljudi koji se bave turizmom, posebno seoskim turizmom. Samo u prvoj fazi projekta planira se otvaranje između 10 i 20 seoskih gospodarstava.

"Realizacija programa trajat će dvije godine a potaknut će otvaranje novih radnih mjesta te generirati dodatne prihode za tvrtke i poljoprivredna gospodarstva", rekao je Čehok.

U Inter Inu i LPC Haloze cijeli posao oko izrade programa razvoja zone i apliciranja za EU novac odradili su samostalno, obzirom da imaju dugogodišnje konzultantsko iskustvo na području ulaganja, marketinga, financija te strateškog planiranja. Program razvoja turističke zone nije sufinancirala ni Varaždinska županija ni država, napomenuo je Čehok.

Po njegovim riječima, ukoliko se neće bitnije mijenjati omjeri sufinanciranja, planiraju i daljnje apliciranje za EU novac s projektima koje su već razradili. (Hina)



Pisane vijesti