Zagreb, grad koji su francuski novinari proglasili „trendy i arty“

Zagreb, prema riječima francuskih novinara, postaje sve poznatija metropola. Tome u prilog svjedoče tri članka o Zagrebu objavljena u posljednja dva mjeseca. Radi se o reportaži u prestižnom tjedniku Nouvel Observateur, te člancima u kulturnom časopisu Telerama Sortir i besplatnom izdanju Spirit.

U svom članku u Nouvel Observateur, novinarka Dorane Vignando prezentira Zagreb kao grad koji „trepti danju i noću“. Nakon šetnje gornjim gradom i obilaska dućana, ona savjetuje čitateljima da „pijuckaju aperitiv u Tkalčićevoj, dugoj pješačkoj ulici uz koju stoje lijepe, niske kućice pastelnih boja sa drvenim balkonima“. Novinarka predstavlja različitost i originalnost noćnog života u starim industrijskim skladištima ili pak u minijaturnim podrumima u centru grada gdje se održavaju koncerti. Ljubiteljima umjetnosti savjetuje da posjete Muzej suvremene umjetnosti, kulturni centar 90-60-90, a ljubiteljima street-arta predlaže šetnju kroz Branimirovu ulicu. Dorane Vignando u svom članku prezentira i Muzej prekinutih veza za koji kaže da je „duhovit, poetičan i pun emocija“. Le Nouvel Observateur ima nakladu od 532.000 primjeraka.

U svojoj reportaži "Coup de jeune à Zagreb" objavljenoj u kulturnoj rubrici Telerama Sortir, novinar Pierre Tellier je prikazao Zagreb kao šarmantnu metropolu namijenjenu mladima i noćnom životu koji je, zahvaljujući sceni alternativnog rock-a, buran i intenzivan. Čitateljima savjetuje da „osjete ambijent svojstven gornjem gradu kojim dominiraju u katedrala, Gradec, popločene ulice, gotičke palače pretvorene u muzeje i prekrasne fasade iz XVII stoljeća“. Zatim treba prošetati donjim gradom, ulicama prepunim kafića i elegantnim šetnicama koje podsjećaju na Beč na kojima se smjenjuju zeleni vrtovi i kazališta. No, za Pierre Tellier-a, ono što danas ponajviše karakterizira Zagreb su „njegova moderna dimenzija, kreativna dinamičnost i njegova mladost“ – piše Tellier. Spominje također i legendarnu Tkalčićevu, Močvaru - bivšu tvornicu pretvorenu u poznato „underground“ okupljalište mladih i kultni KSET. Telerama Sortir ima nakladu od 300.000 primjeraka.

U reportaži "Zagreb, Vibrations artistiques" besplatnom izdanju Spirit, novinarka Stéphanie Pichon nam predstavlja Zagreb u svjetlu modernog europskog centra. Za nju je Zagreb grad koji „vrije“ umjetnošću pa tako piše o novom Muzeju suvremene umjetnosti. Za ovu novinarku Zagreb je ostavio dojam dinamičnog grada sličnog Berlinu. Članak prezentira izložbe, ulične freske ‘street art' od 450 m ili pak muzeje poput impresivne Laube i Muzeja prekinutih veza. Slijedi obilazak barova (Kota, Cica), restorana (Apetit, Amfora, Kerempuh), kafica (Eliscaffe, Velvet, hotel Dubrovnik), adresa dizajnera (A’Marie, IGle) i hotela (Regent Esplanade, Pantovčak). Ovo besplatno izdanje dijeli se u 40.000 primjeraka.

Navedene reportaže ukazuju na rastući interes francuskih novinara za Zagreb, a francuski turisti slijede ovaj trend i sve više putuju u naš glavni grad. Tako je u 2011. broj dolazaka porastao za 16, a broj noćenja za 19 posto.



Pisane vijesti