Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina s direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem na današnjoj konferenciji za medije predstavio je turističke i financijske rezultate za prvih osam mjeseci 2024. godine te govorio o svim aktualnim i nadolazećim aktivnostima vezanim uz reformu upravljanja razvojem turizma.

Tako je prema podacima sustava eVisitor do 31. kolovoza 2024. godine u Hrvatskoj ostvareno 16,9 milijuna dolazaka i 89,4 milijuna noćenja odnosno 4% više dolazaka i 1% više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok u kolovozu bilježimo 265 tisuća dolazaka više u odnosu na kolovoz lani. 
 
„Možemo biti zadovoljni s ostvarenim rezultatima do sada, jer prate naše strateške ciljeve, koji su usmjereni na rast u pred i posezoni, a na zadržavanju istih, ili čak i manjih brojki, koje ostvarujemo u ljetnim mjesecima, jer u tom razdoblju, osim na kontinentu, više nemamo prostora za rast. Kada govorimo o financijskim pokazateljima, njima također možemo biti zadovoljni, jer projekcije HNB-a pokazuju kako ćemo ponovo ostvariti rekordne prihode, a broj fiskaliziranih računa na razini prvih 8 mjeseci porastao je za 5,5%, dok je vrijednost porasla za 12%“, rekao je u uvodu ministar Glavina, dodavši kako je u prvih osam mjeseci hrvatskim autocestama prošlo više od 53 milijuna vozila što je 9% više nego u istom razdoblju prošle godine, brodovima Jadrolinije prevezeno 9,6 milijuna putnika i 2,8 milijuna vozila, što predstavlja rast od 2,4% u odnosu na 2023. te da sve naše zračne luke bilježe veći promet nego u prvih osam mjeseci prošle godine i to u prosjeku za 21% posto.

Glavina se osvrnuo i popunjenost smještaja u razdoblju od siječnja do kolovoza 2024.
 
„U odnosu na 2019., u 2024. godini bilježi se rast kapaciteta od 15%, odnosno više od 250.000 kreveta od čega je najveći broj od 170.000 u nekomercijalnom smještaju. U 2024. u odnosu na 2023. bilježimo rast ukupnih kapaciteta od 3% odnosno 67.000 novih kreveta, od čega 27.000 u nekomercijalnom smještaju i 25.000 u objektima u domaćinstvu, a sve vrste smještaja bilježe pad popunjenosti u odnosu na 2023. izuzev hotela koji bilježe 2% bolju popunjenost. Ovi podaci samo su dio pokazatelja koji potvrđuju kako nam je nužno daljnje planiranje razvoja turizma, jer vidimo porast broja smještajnih objekata određene vrste, a pad popunjenosti. Zato su nam potrebne izrade planova upravljanja i usmjeravanje razvoja turizma na razini destinacije, dok ćemo s nacionalne razine u fokus staviti izazove hiperinflacije ponude smještajnih kapaciteta, jer samo na taj način možemo osigurati i njegovu održivost“, zaključio je Glavina.
 


Kada govorimo preciznije o rezultatima, u morskim županijama do kraja kolovoza ostvareno je 15 milijuna dolazaka i 85,7 milijuna noćenja odnosno 3% više dolazaka i 1% više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a najposjećenije su bile Istarska županija sa 4,2 milijuna dolazaka, zatim Splitsko-dalmatinska županija (3,2 milijuna) te Primorsko-goranska (2,6 milijuna). Kontinentalne županije u tom razdoblju su ostvarile 938 tisuća dolazaka i 1,9 milijuna noćenja odnosno 6% više dolazaka i 5% više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Gledajući prema stranim tržištima najviše noćenja ostvareno je s tržišta Njemačke (17,7 milijuna), Slovenije (9,4 milijuna) te Austrije (6,6 milijuna) dok su domaći turisti ostvarili 2,2 milijuna dolazaka i 10,8 milijuna noćenja što je 8% više dolazaka i 1% više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
 
„Iza nas su glavni ljetni mjeseci, odnosno sama špica turističke godine tijekom koje smo uspješno zadržali pozitivne trendove. Da je tome tako najbolje potvrđuje mjesec kolovoz tijekom kojeg je u našoj zemlji ostvareno 4,9 milijuna dolazaka i 31,6 milijuna noćenja. Navedeno u odnosu na lani predstavlja rast od 5 posto u dolascima, dok su ostvarena noćenja na razini lanjskog kolovoza. Takvi rezultati su u potpunosti u skladu s našom strategijom koja za cilj ima daljnje jačanje prometa u pred i posezoni pa smo s tim ciljem nedavno pokrenuli i posezonsku promotivnu kampanju koja je aktivna na šest inozemnih tržišta. Kroz listopad pokrećemo i kampanju za poticanje ranog bukinga, koja će biti aktivna do veljače iduće godine na tržištima Njemačke, Austrije, UK-a, Belgije, Nizozemske i dr.“, izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, nadodavši kako će u studenom, na sajmu WTM u Londonu, biti premijerno predstavljen novi koncept štanda kojim će se Hrvatska predstavljati na sajamskim nastupima u 2025. godini.
 


Pisane vijesti