Ministar turizma Damir Bajs, državni tajnici Branko Grgić i Ivo Mujo te pomoćnici ministra Želimir Kramarić i Robert Pende, razgovarali su danas s predstavnicima Kamping udruženja Hrvatske (KUH). O projektima, problemima i prijedlozima KUH-a govorili su: Josipa Cvelić Bonifačić, predsjednica Izvršnog odbora KUH-a, Saša Škerla, direktor poslovne jedinice kampovi rovinjske Maistre, Adriano Palman, izvršni direktor KUH-a i Ondina Žužić, voditeljica projekata KUH-a.
Kamping udruženje Hrvatske (KUH) neprofitna je udruga koja u članstvu ima 170 kampova, ili gotovo 90 posto svih kamping kapaciteta naše zemlje. Kampovi predstavljaju gotovo 23 posto smještajnih kapaciteta Hrvatske, a s istim postotkom sudjeluju i u broju ostvarenih noćenja.
Tržište kampova se još širi, posebno industrija kamping vozila, naglasila je Josipa Cvelić Bonifačić, predsjednica Izvršnog odbora KUH-a, a kamping gosti su specifična skupina koja cijeni smještaj u prirodi i oni nerado idu u hotele.
Problemi u hrvatskom kampingu mogli bi rezultirati zatvaranjem velikog broja kampova radi nemogućnosti dobivanja građevinskih dozvola i rješenja o uporabljivosti zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa na turističkom zemljištu (Zakon o turističkom zemljištu), što u konačnici onemogućuje dobivanje rješenja o kategorizaciji, rekla je Josipa Cvelić Bonifačić.
Problem turističkog zemljišta je krovni problem koji velikim dijelom uzrokuje sve ostale probleme kampova, jer je definiranje vlasnika zemljišta, odnosno ovlaštenika, preduvjet za rad, razvoj i opstanak samih kampova, bez čega nema ulaganja i gradnje usmjerenih na poboljšanje kvalitete u kampovima te dobivanja potrebnih dozvola za rad i legalizaciju postojećih objekata i nove kategorizacije kampova, smatraju u KUH-u.
Nadalje, pravna sigurnost raspolaganja pomorskim dobrom je osnova rasta i razvoja ovog turističkog sektora, a posebno kampova koji na morskoj obali dijele neposrednu tehnološku povezanost s pomorskim dobrom, kažu u KUH-u, navodeći rezultate ankete među 1300 kampista, od kojih 83 posto ne bi došlo u kamp kada bi bili odvojeni od mora.
Spomenut je i problem kamp odmorišta, jer niti uz naše autoceste nemamo nijedno takvo mjesto, iako nam jednu četvrtinu turista čine oni koji dolaze u kampove, a oni koji dolaze u tzv. auto domovima, kamperima, u prosjeku troše 10 posto više od ostalih turista. Isto tako, u kampovima ima turista koji tamo borave i do šest mjeseci, a tu se javlja problem poštivanja Zakona o strancima, jer je turistički boravak ograničen na 90 dana.
Imamo vrlo raznolik sustav koncesija i to bi bilo dobro riješiti na nacionalnoj razini, smatra ministar Damir Bajs, pozivajući i predstavnike KUH-a na partnersko usuglašavanje, jer i donošenje Zakona o turističkom zemljištu ovisi o međuresorskom pristupu, a do toga valja pokriti prijelazno razdoblje, primjerice prioritetnim koncesijama kako bi se turističkom sektoru omogućilo normalno poslovanje i razvoj. Partnerski odnosi važni su i kod potpore projektima KUH-a, naglasio je ministar, jer će se strategija hrvatskog kamping proizvoda svakako dobro uklopiti u opći plan razvoja turizma.
Kod rješavanja problema korištenja pomorskog dobra mi ćemo dati svoje prijedloge resornom ministarstvu, naglasio je Bajs, kao i kod primjene zakona o strancima, gdje smo već dobili odgovarajuća tumačenja Ministarstva unutarnjih poslova.